Grabowski Andrzej

Andrzej Grabowski (ur. 15 marca 1952 w Chrzanowie) – polski aktor filmowy, teatralny, kabaretowy i telewizyjny, stand-uper.

Jest absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie (1974). Po ukończeniu studiów rozpoczął pracę aktorską na deskach Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, z którym związany był przez wiele następnych lat. Pierwszy sukces osiągnął dzięki roli w spektaklu „Przepraszam, czy tu biją” (Tarnowski Teatr im. Ludwika Solskiego, reż. Ryszard Smożewski, 1976), za którą otrzymał Nagrodę Młodych Stowarzyszenia Polskich Artystów Teatru i Filmu (SPATiF-u).

Za swe role teatralne otrzymał wiele innych nagród i wyróżnień. Największą popularność Andrzej Grabowski zawdzięcza roli Ferdynanda Kiepskiego w telewizyjnym serialu komediowym Świat według Kiepskich. W lutym 2013 otrzymał nominację do nagrody Wiktory 2012 w kategorii Aktor telewizyjny. 5 października 2009 z rąk sekretarza stanu w MKiDN Piotra Żuchowskiego odebrał Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

W 2013 i w 2015 był członkiem honorowego komitetu poparcia Bronisława Komorowskiego w wyborach prezydenckich. Natomiast przed wyborami samorządowymi w 2014 roku poparł Platformę Obywatelską.

« Powrót do Leksykonu