Juskowiak Andrzej

Andrzej Juskowiak – urodzony 3 listopada 1970 roku w Gostyniu, polski piłkarz, były reprezentant kraju, ale także trener, działacz i komentator piłkarski. Początkowo zawodnik Kani Gostyń, następnie został napastnikiem Lecha Poznań, z którym wywalczył w sezonach 1989/90 oraz 1991/92 Mistrzostwo Polski zostając przy okazji królem strzelców rozgrywek (18 bramek w sezonie 89-90), jak i Superpuchar w sezonie 1990/91.

Na letnich IO w Barcelonie, w 1992 roku wywalczył z reprezentacją olimpijską srebrny medal i został królem strzelców, zdobywając 7 bramek. Andrzej Juskowiak podpisał jeszcze przed olimpiadą kontrakt z pochodzącym z Lizbony klubem, Sportingiem, gdzie pracował pod okiem sir Bobby’ego Robsona oraz późniejszego, znanego trenera, Jose Mourinho, z którym się zaprzyjaźnił. Jego kolegą klubowym był także znany portugalski piłkarz, Luis Figo.

Następnie polski napastnik grał w Olympiakosie Pireus, Borusii Monchengladbach, Vfl Wolfsburg, Energie Cottbus, w klubie z Nowego Jorku, NY/NJ MetroStars oraz w niemieckim FC Erzgebirge Aue. Wystąpił na przestrzeni lat w 462 meczach ligowych, w których zdobył 162 bramki.

Jako reprezentant Polski rozegrał 39 meczów i strzelił 13 bramek. Po zakończeniu kariery piłkarskiej Andrzej Juskowiak pracował jako trener napastników w klubie z Poznania, Lechu (gdzie miał pod swoimi skrzydłami Roberta Lewandowskiego). Był także członkiem zarządu Lechii Gdańsk i jest ekspertem piłkarskim udzielającym się na antenach kilku polskich stacji telewizyjnych.

« Powrót do Leksykonu