Mourinho Jose

Jose Mourinho – właściwie Jose Mario dos Santos Felix Mourinho, urodzony 23 stycznia 1963 roku w Setubal, portugalski trener, były piłkarz. Pracował jako asystent w Estreli Amadora, następnie w FC Porto, z początkiem lat 90. został asystentem trenera FC Barcelona, sir Bobby’ego Robsona, z którym pracował także w Sportingu Lizbona, gdzie poznał i zaprzyjaźnił się z ówczesnym zawodnikiem tego klubu, Andrzejem Juskowiakiem.

Jose Mourinho samodzielnie pracował jako trener w SL Benfica oraz Uniao Leiria, następnie w FC Porto, z którym zdobył mistrzostwo i Puchar Portugalii oraz Puchar UEFA. W 2004 roku Mourinho został trenerem Chelsea FC, którą poprowadził dwukrotnie do mistrzostwa Anglii. W sezonie 2004/05 oraz 2005/06 został uznany przez IFFHS za najlepszego trenera na świecie. Mourinho pracował następnie w pochodzącym z Mediolanu, Interze (Superpuchar Włoch oraz tytuł mistrza kraju), wygrał tam także jako pierwszy manager w historii Włoch potrójną koronę (wygrana w lidze, pucharze kraju oraz w Lidze Mistrzów). W 2010 roku został trenerem Realu Madryt, a w 2013 podpisał kontrakt z klubem z Londynu, Chelsea Londyn, z którym zdobył Puchar Ligi angielskiej oraz mistrzostwo Anglii. 27 maja 2016 roku Jose Mourinho został ogłoszony nowym menedżerem Manchesteru United.

Mourinho nosi przydomek „The Special One”, który sam sobie wymyślił. Portugalski trener uchodzi za ciężkiego we współpracy i przemądrzałego, z mocnym własnym zdaniem, które wielokrotnie popierał doskonałymi wynikami w klubach, które prowadził.

« Powrót do Leksykonu