Sapkowski Andrzej

Andrzej Sapkowski (ur. 21 czerwca 1948 w Łodzi) – polski pisarz fantasy, z wykształcenia ekonomista. Twórca postaci wiedźmina. Obok Lema jest najpopularniejszym autorem fantastyki.

Urodził się w Łodzi.  Jest absolwentem Uniwersytetu Łódzkiego. Karierę literacką zaczynał jako tłumacz. Jednak to saga o wiedźminie przyniosła mu rozgłos. Jest to pięciotomowy cykl opowiadań, którego głównym bohaterem jest Gerald z Rivii. Napisał również  esej o Rycerzach Okrągłego Stołu Świat króla Artura. Maladie, leksykon miłośnika fantasy Rękopis znaleziony w Smoczej Jaskini, powieści z cyklu o Reinmarze z Bielawy (Trylogia husycka), powieść Żmija oraz wiele opowiadań i artykułów w czasopismach i zbiorach opowiadań. Jego książki zostały przetłumaczone na blisko dwadzieścia języków.

Jest laureatem wielu nagród literackich polskich i zagranicznych, w tym Paszportu Polityki oraz pięciokrotnie nagrody im. Janusza A. Zajdla – za opowiadania Mniejsze zło (1990), Miecz przeznaczenia (1992), W leju po bombie (1993), oraz powieści Krew elfów (1994) i Narrenturm (2002). Jego książki zostały przetłumaczone na blisko dwadzieścia języków. W 2012 roku został odznaczony srebrnym medalem Gloria Artis.

« Powrót do Leksykonu