Kowalska Faustyna

Faustyna KowalskaFaustyna Kowalska – ur. 25 sierpnia 1905 roku w Głogowcu i zm. 5 października 1938 roku w Krakowieświęta Kościoła katolickiego, zakonnica, stygmatyczka i mistyczka oraz wizjonerka. Była nazywana apostołką Bożego Miłosierdzia.

W 1924 roku podczas zabawy (miała 19 lat) doznała widzenia Jezusa Chrystusa, który umęczony wezwał ją do wstąpienia do zakonu, czemu sama Kowalska podporządkowała się bez zgody rodziców. 1 sierpnia wstąpiła do Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia i rozpoczęła pełnienie postulatu. Następnie rozpoczęła dwuletni nowicjat i w 1928 roku złożyła pierwsze śluby zakonne. Zasłynęła jako głosicielka kultu Miłosierdzia Bożego i autorka prowadzonego przez siebie dzienniczka, w którym opisywała zsyłane na nią wizje i opisywała własne doświadczenia mistyczne.

Długi czas chorowała na nierozpoznaną gruźlicę płuc oraz przewodu pokarmowego. Znienacka odzyskała zdrowie na skutek, jak twierdziła, cudowego ozdrowienia i wróciła do wcześniejszego życia. Zmarła rok później na skutek komplikacji pochorobowych i do ostatniej chwili była przytomna (były obecne wówczas przy niej dwie siostry zakonne).30 kwietnia Jan Paweł II kanonizował św. Faustynę.

« Powrót do Leksykonu