Wyglenda Jan

Jan Wyglenda, ps. Traugutt – ur. 24 listopada 1894 w Brzeźnicy, zm. 1973 w Rybnikudziałacz plebiscytowy i uczestnik powstań śląskich.

W trakcie I wojny światowej walczył w szeregach niemieckiej armii, w czerwcu 1919 roku został zastępcą komendanta głównego POW Górnego Śląska i kierownikiem wydziały wywiadu tej organizacji. Podczas I Powstania śląskiego dowodził w Bitwie pod Godowem, w II Powstaniu śląskim samoobroną w powiecie rybnickim, a wreszcie w III Powstaniu śląskim był zastępcą dowódcy i szefem sztabu Grupy „Północ”.

Po Plebiscycie na Górnym Śląsku zamieszkał na polskim jego obszarze. W 1927 roku pełnił funkcję naczelnika jednej z obecnych dzielnic Rudy Śląskiej – Wirek. Był także starostą powiatowym m.in. w Lublińcu. Należał do Związku Powstańców Śląskich. Podczas II wojny światowej walczył w Wojnie obronnej i służył następnie w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie. Po powrocie do PRL był więziony na podstawie fałszywych donosów i oskarżeń, podjął następnie pracę w górnictwie, był żołnierzem LWP i w 1971 roku został awansowany na stopień majora.

« Powrót do Leksykonu