Wizmur Joanna

Joanna Maria Wizmur-Klimczuk primo voto Dziuba (ur. 17 czerwca 1957 w Sopocie, zm. 22 lutego 2008 w Warszawie) – polska reżyser dubbingu, aktorka teatralna i dubbingowa, sporadycznie filmowa.

Absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie. Jej debiut miał miejsce na deskach Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku. Dużą popularność zdobyła jako Balbina w serialu „Pensjonat pod Różą”.

Była aktorką Teatru im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku (1981-1982), Teatru Studio w Warszawie (1983-1984), Teatru Dramatycznego w Warszawie (1986-1990), Teatru Syrena w Warszawie (1990-1996).

Na początku lat 90 zaczęła się zajmować dubbingiem, a od 1997 zrezygnowała z gry w tatrze, by całkowicie dubbingowi się poświęcić. Podkładała głos pod m.in. Terka z „Tarzana”, siostrzeńca Hyzia z „Kaczora Donalda”, Dextera z „Laboratorium Dextera, Barta Simpson w kinowej wersji „Simpsonów”, Elroy z „Jetsonów” oraz Phoebe w polskiej wersji „Przyjaciół”. Pierwszym filmem pełnometrażowym wyreżyserowanym przez Joannę Wizmur z polskim dubbingiem był disnejowski „Piękna i Bestia”, ostatnim – „Na fali”.

22 lutego 2008 zmarła na skutek późno wykrytego raka. Pamięci Joanny Wizmur poświęcona została polska wersja językowa filmu „Kung Fu Panda”, który miała wyreżyserować, ale zanim zmarła, zdążyła tylko wybrać do niego obsadę.

« Powrót do Leksykonu