Boczarska Magdalena

Magdalena Jadwiga Boczarska (ur. 12 grudnia 1978 w Krakowie) – polska aktorka filmowa, telewizyjna i teatralna.

Absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego (2001). W trakcie studiów wystąpiła na Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi w spektaklu Rajski ogród w roli Kobiety, za którą otrzymała nagrodę im. Mikołaja Grabowskiego.

W 2001 roku zadebiutowała na scenie Teatru Nowego w Łodzi tytułową rolą w sztuce Kurka wodna w reżyserii Łukasza Kosa. Od 2003 roku pracuje na deskach Teatru Narodowego w Warszawie. Współpracowała również m.in. z teatrami Buffo w Warszawie, Carrousel Theater w Berlinie i Teatro Tatro na Słowacji.

Od 2005 roku grywa w popularnych serialach telewizyjnych, zarówno polskich jak i niemieckich. Grała również w takich filmach jak „Lejdis” czy „Idealny facet dla mojej dziewczyny”. Różyczki, agentki Służb Bezpieczeństwa w filmie  „Różyczka” otrzymała nagrodę dla najlepszej aktorki podczas 35. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni oraz statuetkę Złotego Pawia dla najlepszej aktorki podczas 41. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Goa.

Przed przyspieszonymi wyborami prezydenckimi w 2010 roku została członkiem komitetu poparcia Bronisława Komorowskiego. Poparła również jego kandydaturę przed wyborami prezydenckimi w 2015 roku.

« Powrót do Leksykonu