Gołota Andrzej

Andrzej Gołota – urodzony 5 stycznia 1968 roku w Warszawie, polski bokser, zdobywca brązowego medalu na IO w Seulu i mistrzostwach Europy w Atenach, czterokrotny mistrz Polski wagi ciężkiej.

Występujący w ekipie Legii Warszawa pięściarz zdobył także wicemistrzostwo Europy juniorów w wadze ciężkiej, jego największym sukcesem w bogatej karierze amatorskiej było zdobycie brązowego medalu na Igrzyskach Olimpijskich w Seulu. Andrzej Gołota był także reprezentantem Polski na ME w Turynie (1987), gdzie walczył w ćwierćfinale oraz ME w Atenach 1989 r. – wywalczył tam brązowy medal. Jego amatorski bilans to 114 walk, w tym 99 wygranych, 2 zremisowane i 13 porażek.

Z racji problemów z prawem Andrzej Gołota wyemigrował do USA, gdzie 7 lutego 1992 roku rozpoczął karierę zawodowego pięściarza. Na ringach zawodowych stoczył ogółem 51 walk, z czego 33 wygrał przed czasem, 9 razy przegrał, jak i jedną zremisował. Gołota mierzył się ze znakomitymi pięściarzami swojej ery, takimi jak: Riddick Bowe, Lennox Lewis i Mike Tyson. Czterokrotnie walczył o tytuł mistrza świata różnych federacji IBF, WBA, WBO, odnosząc kontrowersyjny remis przeciwko Chrisowi Byrdowi i niezasłużenie przegrywając z Johnem Ruizem.

Popularny świadek koronny, Jarosław Sokołowski, ps. „Masa”, twierdził, że Andrzej Gołota był członkiem gangu Andrzeja Kolikowskiego, ps. „Pershing”, który zorganizował grupę przestępczą wymuszającą haracze. Gołota uciekł do USA w maju 1990 roku, po pobiciu we Włocławku klientów jednego z lokali. Do kraju ponownie wrócił w 1996 roku, po udzieleniu mu listu żelaznego przez ówczesnego prezydenta Polski, Aleksandra Kwaśniewskiego. W 2002 roku Andrzej Gołota był ścigany listem gończym w USA, ale także był oskarżony o udział w bójce w Polsce, przed jednym z hoteli w Sopocie. Poszkodowany zrezygnował następnie z wniesienia oskarżenia prywatnego przeciw pięściarzowi, a prokuratura odstąpiła od prowadzenia sprawy z urzędu. Andrzej Gołota wraz z żoną, Mariolą Babicz-Gołota, mieszka w Chicago, gdzie jego małżonka prowadzi kancelarię prawną i gdzie z mężem wychowują syna Andrzeja i córkę Alexandrę.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *