Kwaśniewski Aleksander

Aleksander KwaśniewskiAleksander Kwaśniewski – ur. 15 listopada 1954 r. w Białogardzie, polski polityk, z zawodu dziennikarz, działacz PZPR, prezydent III RP. Uczestniczył w organizowaniu SLD. Zasłynął m.in. z wystąpień publicznych pod wpływem alkoholu, jak np. w 1999 roku podczas wizyty w Charkowie, w czasie obchodów 59. rocznicy zbrodni katyńskiej. W 2005 roku, podczas udzielonego wywiadu, przyznał się do zażywania alkoholu w czasie tej wizyty.

W 2006 roku stał się jednym z bohaterów tzw. taśm Oleksego, ujawnionych nagrań Józefa Oleksego z jego prywatnych rozmów z Aleksandrem Gudzowatym. Józef Oleksy stwierdził w nich, że Aleksander Kwaśniewski nigdy nie będzie w stanie udowodnić legalnego pochodzenia swojego majątku.  Wiosną 2013 roku ujawniono, że Kwaśniewski lobbował na rzecz rosyjskiej firmy.

Kwaśniewski w 2004 roku powołał fundację „Amicus Europae”. Miała ona prowadzić działalność radiową, telewizyjną oraz filmową. Faktycznie działalność rozpoczęła w 2007 roku. Głównym darczyńcą fundacji jest zięć byłego prezydenta Ukrainy Leonida Kuczmy – Wiktor Pinczuk. Przekazał on 892 822 złotych, kiedy wszyscy inni darczyńcy podarowali w sumie 5 tysięcy. Prezesem zarządu fundacji od początku był Andrzej Majkowski (TW „Lotnik”).

« Powrót do Leksykonu