Bez końca (1985)

Film - Bez końcaFilm w reżyserii Krzysztofa Kieślowskiego „Bez końca” dramat psychologiczno-polityczny osadzony w rzeczywistości stanu wojennego. Nazajutrz po własnym pogrzebie mecenas Antoni Zyro wraca do swego mieszkania i odtąd towarzyszyć będzie żyjącym, a czasami i ingerować w ich losy. Przygotowywał się on do obrony przebywającego w więzieniu młodego robotnika Dariusza, który kierował strajkiem, choć nie był członkiemSolidarności”.

Po śmierci Antoniego Zyro obrony Dariusza podjął się mecenas Labrador, pragmatyk sugerujący, że nie jest ważne, co oskarżony faktycznie myśli, lecz w jaki sposób ma odpowiadać na pytania w sądzie. Dariusz odrzuca jednak zarówno tę „grę z sądem”, jak i proponowane mu przez aplikanta adwokata przyznanie się do rzekomej winy i podkreślenie politycznych motywów. Domaga się on pełnej jasności i prawdy, a tym samym możliwości odnalezienia drogi porozumienia.

Drugi wątek filmu poświęcony jest żonie Andrzeja – Urszuli, która nie potrafi odnaleźć się po śmierci męża.Nie angażuje jej w pełni sprawa Dariusza, nie potrafi jej pomóc przybyły z zagranicy Tomek, przyjaciel Antka. Odwozi syna do teściowej i popełnia samobójstwo.

Film odsłania bezlitośnie, warstwa po warstwie, wszystkie nieomal pokłady skłóconej i dramatycznej materii życia w Polsce okresu stanu wojennego, a także całych lat 80. W filmie pokazany jest problem podzielonego narodu, opozycji utrzymywanej w PRL-u między władzą i ludźmi z nią związanymi, a resztą społeczeństwa.

Data premiery: 17 czerwiec 1985 rok

Czas trwania: 103 minuty

Reżyseria: Krzysztof Kieślowski

Scenariusz: Krzysztof Kieślowski, Krzysztof Piesiewicz

Muzyka: Zbigniew Presier

W filmie wystąpili:

Grażyna Szapołowska
Maria Pakulnis
Aleksander Bardini
Jerzy Radziwiłowicz
Artur Barciś
Michał Bajor
Marek Kondrat
Tadeusz Bradecki
Daniel Webb
Krzysztof Krzemiński
Marzena Trybała
Adam Ferency
Elżbieta Kilarska
Jerzy Kamas

Zobacz film:

https://www.youtube.com/watch?v=TqdHdudLjV4