Ostatni prom (1989)

Film - Ostatni promFilm „Ostatni prom” w reżyserii Waldemara Krzystka to dramat psychologiczny, którego akcja rozpoczyna się tuż przed wybuchem stanu wojennego.  W kraju narasta kryzys ekonomiczny i polityczny. Na promie płynącym do Hamburga znajdują się pasażerowie planujący opuścić statek i pozostać na Zachodzie. W połowie drogi do Niemiec nadchodzi wiadomość o wybuchu stanu wojennego w Polsce i rozkaz zawrócenia do kraju.

Zgodnie z poleceniem z lądu kapitan zakazuje swoim oficerom informowania o tym pasażerów. Pasażerowie zaczynają domyślać się, że dzieje się coś niedobrego i podnoszą swoisty bunt i na własną rękę zaczynają spuszczać szalupy, aby tylko nie wracać. Dramatyzm sytuacji zwiększa się, kiedy do statku podpływają niemieckie kutry, które przez megafony informują zgromadzonych na pokładzie ludzi o sytuacji w Polsce. Pasażerowie zaczynają skakać wprost do morza.

W akcję filmu wpleciony jest wątek licealnego nauczyciela Marka Ziarno, który ma za zadanie przemycić na Zachód ważne dokumenty związane z NSZZ „Solidarność” i jego pojedynek z usiłującymi temu przeszkodzić agentami SB znajdującymi się na promie. W jednej z ostatnich scen, na zawijającym do portu pustym promie znajdują się tylko ci którzy nie mogli uciec – załoga, kilku pasażerów i pies.

Data premiery: 1 grudnia 1989 rok

Czas trwania: 86 minut

Reżyseria: Waldemar Krzystek

Scenariusz: Waldemar Krzystek

Muzyka: Przemysław Gintrowski

W filmie wystąpili:

Krzysztof Kolberger
Agnieszka Kowalska
Dorota Segda
Ewa Wencel
Artur Barciś
Jerzy Zelnik
Aleksander Bednarz
Mirosław Konarowski

Zobacz film: