Zamach (1959)

Film "Zamach"Polski wojenny dramat psychologiczny „Zamach”, zrealizowany w 1959 roku przez Jerzego Passendorfera jest rekonstrukcją przygotowań i realizacji wyroku śmierci wykonanego 1 lutego 1944 roku na Dowódcy SS i Policji na dystrykt warszawski podczas hitlerowskiej okupacji Franzu Kutscherze. W filmie przedstawiono w fabularyzowany sposób dokładne przygotowania do akcji Kutschera, jak i dramatyczny jej przebieg. Dzieło jest utrzymywane w konwencji dokumentu, jednak sama rekonstrukcja następujących zdarzeń nie jest dosłowna, pseudonimy bohaterów zostały zmienione, ani razu nie pada nazwisko Kutschery, ani nazwa organizacji dokonującej zamachu.

Młodzi żołnierze AK pod dowództwem „Zawady” w ramach przygotowań do akcji zdobywają niemiecki samochód, przygotowują broń, granaty, prowadzą rozpoznanie taktyczne i podejmują udaną akcję. Po wykonaniu wyroku mają utrudniony odwrót z miejsca akcji. Zmasowany odwetowy ogień Niemców poważnie komplikuje sytuację. Kilku żołnierzy AK zostaje rannych. Następuje pilna potrzeba odwiezienia ich do szpitala i zaopatrzenia chirurgicznego. Niemcy rozpoczynają pościg i blokadę miasta. Dwóch żołnierzy AK zostaje zatrzymanych na moście Kierbedzia. Skaczą do Wisły, w której zostają zastrzeleni. Wielu zamachowców ginie, jednak cel akcji został osiągnięty.

Film jest czarno-biały. Ujęcia wykonywano w Warszawie, m.in. na ul. Emilii Plater oraz w Toruniu, w którym na moście drogowym zrealizowano sceny rozgrywające się na moście Kierbedzia.

Czas trwania: 81 minut

Data premiery: 12.01.1959

Role główne:

Bożena Kurowska
Grażyna Staniszewska
Zbigniew Cynkutis
Andrzej Kostenko
Roman Kłosowski
Tadeusz Łomnicki
Andrzej May
Stanisław Mikulski
Jerzy Nasierowski

Zobacz film:

https://www.youtube.com/watch?v=eZX39O40OXE