Pilecki (2015)

Film PileckiFilmPilecki” to polski dokument fabularyzowany w reżyserii Mirosława Krzyszkowskiego przedstawiający historię rotmistrza Witolda Pileckiego od czasów jego młodości, poprzez działania w czasie II wojny światowej, aż do uwięzienia i śmierci w maju 1948 roku. Środki na film pozyskano w ramach akcji „Projekt: Pilecki”. Według oficjalnej strony projektu film miał być realizacją potrzeby „rzetelnego, pełnometrażowego dokumentu o życiu i działalności Rotmistrza, ponieważ te, które nakręcono w latach 90. ubiegłego wieku albo zawierają błędy merytoryczne, albo wydają się już dzisiaj archaiczne, albo są po prostu nieudane i przegadane.” 

Od 2009 roku Stowarzyszenie Auschwitz Memento regularnie poszukiwało środków na film o Witoldzie Pileckim w polskich instytucjach. W ciągu trzech lat Stowarzyszenie zrealizowało pięć historycznych filmów dokumentalnych, które wyemitowano w  TVP, ale na film o jednym z największych polskich bohaterów nie mogło znaleźć środków ani w agendach Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, ani w Ministerstwie Obrony Narodowej, ani w urzędach marszałkowskich, ani w Urzędzie do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, w którym były inne, zrozumiałe i bardziej pilne potrzeby pomocy kombatantom.

Została więc zainicjowana społeczna akcja „Projekt: Pilecki”, w której udało się zebrać pieniądze na produkcję filmu. W rolę Witolda Pileckiego wcielił się Marcin Kwaśny, a w warstwie dokumentalnej filmu występuje syn rotmistrza Andrzej Pilecki.

Data premiery: 25 września 2015 roku

Reżyseria: Mirosław Krzyszkowski

Scenariusz: Mirosław Krzyszkowski, Bogdan Wasztyl

Główne role: Marcin Kwaśny, Małgorzata Kowalska

Muzyka: Forteca

Zdjęcia: Łukasz Klag

Produkcja: Bogdan Wasztyl, Stowarzyszenie Auschwitz Memento z Oświęcimia

Czas trwania: 100 minut

Strona „Projekt: Pilecki”: www.projektpilecki.pl

Oficjalna strona filmuPilecki”: pilecki-film.pl

Zobacz zwiastun filmuPilecki”: