Niedźwiedź Wojtek

Niedzwiedź WojtekWojtek – ur. w 1941 r. w pobliżu Hamadan w Persji, zm. 2 grudnia 1963 r. w Edynburgu, syryjski niedźwiedź brunatny, odkupiony za kilka puszek konserw i „adoptowany” przez żołnierzy  tworzących 2 Korpus Polski. Pupil i przyjaciel, kompan i pełnoprawny członek 22 Kompanii Zaopatrywania Artylerii. Nadano mu stopień kaprala. Przebył z Polakami długą drogę z Bliskiego Wschodu do Włoch. Brał udział w bitwie o Monte Cassino. Żołnierze wspominali, że Wojtek uwielbiał jazdę wojskowymi ciężarówkami – w szoferce, a czasami na pace, czym wzbudzał sporą sensację na drodze.

Niedźwiedź Wojtek lubił też zapasy z żołnierzami, które na ogół kończyły się jego zwycięstwem: pokonany leżał „na łopatkach”, a Wojtek lizał go jęzorem po twarzy. Wśród opowieści o Wojtku jest również taka, jak to podczas działań pod Monte Cassino niedźwiedź pomagał w noszeniu ciężkich skrzyń z amunicją i nigdy nie zdarzyło mu się żadnej upuścić. Od tamtej pory symbolem 22 Kompanii stał się niedźwiedź z pociskiem w łapach. Odznaka taka pojawiła się na samochodach wojskowych, proporczykach i mundurach żołnierzy.

Po demobilizacji jednostki zdecydowano o oddaniu Wojtka do ZOO w Edynburgu. Dyrektor ZOO zgodził się zaopiekować kapralem Wojtkiem i nie oddać go nikomu bez zgody dowódcy kompanii majora Antoniego Chełkowskiego. dawni koledzy z kompanii, już w cywilu wielokrotnie odwiedzali Wojtka i nie bacząc na obawy pracowników ZOO przekraczali często ogrodzenie.

O słynnym „polskim” niedźwiedziu powstała książka „Niedźwiedź Wojtek. Niezwykły żołnierz armii Andersa” autorstwa Aileen Orr.

Zobacz również:

Komiks „Niedźwiedź Wojtek”

Książka dla dzieci „Dziadek i niedźwiadek. Historia prawdziwa”

Koszulka http://surgepolonia.pl/product-pol-105-Koszulka-patriotyczna-Mis-Wojtek.html

Strona internetowa: http://www.niedzwiedzwojtek.pl/

Film „Wojtek, niedźwiedź, który poszedł idzie na wojnę”:

Katy Carr – Wojtek

Dodaj komentarz