Afera Janusza Pineiro (2001)

[Powrót do afer III RP]

Afera Janusza Pineiro.

Afera wybuchła w 2001 roku i dotyczyła oskarżeń jakie przedstawiono w filmie zrealizowanym przez TVP „Dramat w trzech aktach”. Film powstał na podstawie książki Janusza Pineiro i Jakuba Kopcia „Po drugiej stronie lustracji”. W filmie oskarżano Jarosława Kaczyńskiego i Lecha Kaczyńskiego o to, że jako liderzy Porozumienia Centrum finansowali działalność tej partii z pieniędzy FOZZ, a także organizowali w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego przy Kancelarii Prezydenta Wałęsy komórkę do inwigiliacji przeciwników politycznych. Autorami tych oskarżeń byli biznesmen Janusz Pineiro i byli oficerowie wywiadu wojskowego PRL, którzy mieli współpracować z Kaczyńskimi.

Film wyemitowano podczas kampanii wyborczej, gdy bracia Kaczyńscy byli już liderami swojego nowego ugrupowania Prawa i Sprawiedliwości. Dokładnie wybrano datę emisji, tak, aby przypadała na pełny okres kampanii wyborczej, ale tuż przed okresem ochronnym, w którym sprawy o zniesławienie są rozstrzygane w 24 godzinnym tzw. trybie wyborczym. Lech Kaczyński był wtedy również ministrem sprawiedliwości.

Po emisji filmu nie wszczęto w tej sprawie żadnego śledztwa, a bracia Kaczyńscy podali do sądu TVP za zniesławienie. W 2004 roku TVP w ramach ugody przeprosiła Kaczyńskich. Wygrali też oni proces o naruszenie dobrego imienia przeciw autorom oskarżającej ich książki. Pineiro i jego wspólnik Jerzy Klemba zostali w 2009 roku skazani za swój udział w zagarnięciu funduszy FOZZ na dwa lata i osiem miesięcy więzienia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *