Dariusz Rozwadowski – „Bohaterowie upodleni” (2019)

Zbiór czterech opowiadań zebranych pod tytułem „Bohaterowie upodleni”, autorstwa Dariusza Rozwadowskiego, ukazuje dramat polskich bohaterów, upodlonych, niszczonych i skazanych na zapomnienie. Losy głównych bohaterów na tle tragicznych wydarzeń XX wieku przedstawione zostały bez cienia politycznej poprawności. Błędy nazywane są błędami, kłamstwokłamstwem, a zdrada – zdradą.

Pierwsze opowiadanie pod tytułem „Las katyński” opowiada historię młodego chłopaka, którego ojciec został zamordowany w Katyniu. Ten młody człowiek, który walczył z okupantem niemieckim, próbuje odnaleźć się w stalinowskiej Polsce, a następnie przyłącza się do podziemia antykomunistycznego i podejmuje walkę z sowietami.

Kolejne z opowiadań ma tytuł „Obrońcy nieba” i opisuje losy trójki młodych pilotów, przyjaciół z dęblińskiego Centrum Wyszkolenia Lotnictwa, którzy po wybuchu II wojny światowej walczą z Niemcami w wojnie obronnej we wrześniu 1939 roku, a następnie we Francji oraz biorą udział w bitwie o Anglię. Tło tego opowiadania stanowi historia Dywizjonu 302.

W trzecim opowiadaniu, zatytułowanym „Wyrok śmierci”, poznajemy historię młodego małżeństwa, walczącego w konspiracji z niemieckim okupantem. Po ich ujęciu mężczyzna trafia do Auschwitz, a jego żona na roboty przymusowe w Niemczech. Po II wojnie światowej, w stalinowskiej Polsce, bohater tego opowiadania zostaje strażnikiem w więzieniu mokotowskim i jest świadkiem katowania i mordowania polskich bohaterów.

Ostatnie opowiadanie „Zapomniany generał” mówi o historii generała Tadeusza Rozwadowskiego, jednego z najbardziej wybitnych polskich dowódców.  Opowieść ta ukazana jest z perspektywy jednego z orląt lwowskich, którego losy krzyżują się z losami generała Rozwadowskiego. W opowiadaniu tym autor opisuje losy zasłużonego dla Polski generała, który został skazany na zapomnienie i oddarty z zasług przez Józefa Piłsudskiego i jego zwolenników.

Cztery opowiadania ze zbioru „Bohaterowie upodleni” doskonale łączą fikcję z prawdą historyczną i są powrywającą lekcją historii i pokazują ogrom cierpienia jaki zaostał zadany narodowi polskiemu, a także przywracają pamięć o bohaterach zapomnianych i upodlonych.

Format: 148 x 210 mm
Liczba stron: 210
Oprawa: Twarda
Rok wydania: 2019
Wydawca: Fortium Verb