„Idą pancry na Wujek” (2006)

Idą pancry na WujekPierwsze wydanie publikacji „Idą pancry na Wujek” ukazało się w 2006 roku z okazji 25. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. Książka przedstawia głównie krwawą pacyfikację strajku w katowickiej kopalni „Wujek” w dniu 16 grudnia 1981 roku. Ukazana też została w szerszym kontekście droga do stanu wojennego przez Sierpień 1980 i „karnawał Solidarności”.

Przedstawiono przygotowania władz komunistycznych do grudniowej konfrontacji oraz pacyfikację akcji strajkowych w stanie wojennym w innych zakładach województwa katowickiego. Na koniec wreszcie ukazano, jak władza bała się pamięci o ofiarach „Wujka” – pogrzeby zabitych zabezpieczała Służba Bezpieczeństwa, władze przeszkadzały w oddawaniu hołdu ofiarom pod krzyżem.

Na uwagę zasługuje też zaprezentowany w albumie materiał ilustracyjny. Poza znanymi już zdjęciami w książce znalazły się materiały ze zbiorów IPN oraz udostępnione przez osoby prywatne. Wydawcą książki jest Oficyna Wydawnicza Volumen, Stowarzyszenie „Pokolenie” oraz Instytut Pamięci Narodowej w Katowicach.

Data wydania: 2006

Ilość stron: 220

Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza Volumen

Kup książkę: http://allegro.pl/listing/listing.php?string=ida+pancry+na+wujek