Jarosław Szarek – „Powstanie styczniowe. Zryw wolnych Polaków” (2014)

Jarosław Szarek - Powstanie styczniowe. Zryw wolnych PolakówKsiążka Jarosława Szarka „Powstanie styczniowe. Zryw wolnych Polaków” powstała z publikowanego przez cały 2013 rok na łamach „Gazety Polskiej Codziennie”, cyklu artykułów poświęconych Powstaniu styczniowemu. Książka trafnie przywraca do polskiej świadomości wydarzenia i bohaterstwo polskich patriotów walczących w Powstaniu styczniowym.

Książkę pozytywnie zrecenzował m.in. prof. Andrzej Nowak:

Ta porywająca opowieść rzetelnego historyka i znakomitego publicysty przy pomocy słowa podejmuje walkę o pamięć Powstania styczniowego. W barwnych obrazach przypomina historie 1863, 1864 i 1865 roku. Broni znaczenia słowa „patriotyzm” i nazywa po imieniu tchórzostwo i zdradę.

Wielki historyk i obrońca polskiej wolności, Bohdan Cywiński, napisał, iż „do Rosji nie wolno się zbliżać na kolanach. To śmierć” (B. Cywinski, Obok Orła znak Pogoni, Kraków 2013, s. 148). To właśnie groźne memento wyraża także z wielką siłą ta książka. Ono jest groźne dla tych, którzy decydują się dzisiaj, po 10 kwietnia 2010 roku, podchodzić na kolanach do Rosji.

To dlatego temperatura sporów o znaczenie wydarzeń sprzed lat 150, o wybór miedzy powstaniem a pozostaniem na kolanach, jest tak wysoka. Bo odczytujemy je przez pryzmat wciąż odnawiającej się, niestety, sytuacji wyzwania dla polskiej wolności, godności, dla prawdy o naszej historii i teraźniejszości. Książka Jarosława Szarka pomaga odkryć nieznane niektórym z ojców (i synów) III RP poczucie wstydu, przywołuje wzory antyimperialnej rebelii, przypomina pojecie obowiązku wobec Ojczyzny. To jest sens pamięci roku 1863 w naszym czasie i miejscu.

Data wydania: 23 stycznia 2014 roku

Ilość stron: 416

Wydawnictwo: AA

Kup książkę: http://allegro.pl/listing/listing.php?string=szarek+powstanie+styczniowe