Józef Mackiewicz – „Sprawa mordu katyńskiego” (2010)

Józef Mackiewicz - Sprawa mordu katynskiegoW maju 1943 roku Mackiewicz, na zaproszenie niemieckie i za zgodą polskich władz podziemnych pojechał do Katynia, gdzie był świadkiem ekshumacji zwłok oficerów polskich. Wydał na ten temat książkę, która wkrótce ukazała się w języku angielskim, niemieckim, włoskim, hiszpańskim i francuskim. W 2010 roku ukazało się nowe wydanie książki „Sprawa mordu katyńskiego”.

„Po powrocie z Katynia, pytano mnie wiele razy o „wrażenia”. Naturalnie wrażenie jest takie, o którym zwykło się mówi, że „mrozi krew w żyłach”. Stosy trupów nagich budzą najczęściej odrazę. Stosy trupów w ubraniu, raczej grozę. Może dlatego, że nici tych ubrań wiążą je jeszcze z życiem, którego je pozbawiono, a przez to stwarzają kontrast. W Katyniu znaleziono wyłącznie prawie wojskowych i to oficerów. Wymowność tego munduru robi wrażenie, zwłaszcza na Polaku. Odznaki, guziki, pasy, orły, ordery. Nie są to trupy anonimowe. Tu leży armia. Można by zaryzykować określenie – kwiat armii, oficerowie bojowi, niektórzy z trzech poprzednio przewalczonych wojen…” Józef Mackiewicz

Jednak już w roku 1971 roku pisał: „Tolerowana‚ a nawet popierana przez rządy wielkich demokracji Zachodu opinia publiczna‚ podżegana wciąż na nowo do przejawów sympatii prokomunistycznych – demonstruje i protestuje przy byle okazji przeciwko rzekomej krzywdzie‚ wyrządzonej rzekomo byle komuniście… Ta sama opinia protestuje przeciwko każdemu projektowi uznania za przedawnione zbrodni hitlerowskich. Wszyscy hitlerowcy‚ którzy popełnili zbrodnie wojenne‚ odpowiadają w dalszym ciągu z całą surowością prawa. A jednocześnie – nie tylko nie ściga się ujawnionych zbrodni komunistycznych popełnionych podczas ostatniej wojny – ale ponadto zakazuje się o nich mówić głośno instancjom oficjalnym mocarstw zachodnich.”

Data wydania: 2010 rok

Ilość stron: 263

Wydawnictwo: Kontra

Kup książkę: http://allegro.pl/listing/listing.php?string=mackiewicz+sprawa+mordu+katynskiego