Marek Białokur, Maciej Fic, Anna Gołębiowska – „Przerwana droga do niepodległości. Stan wojenny 13 XII 1981–22 VII 1983. Świadomość – Edukacja – Kultura” (2012)

Marek Białokur, Maciej Fic, Anna Gołębiowska - "Przerwana droga do niepodległości. Stan wojenny 13 XII 1981–22 VII 1983. Świadomość – Edukacja – Kultura"13 grudnia 2011 roku upłynęło dokładnie 30 lat od chwili wprowadzenia przez władze PRL stanu wojennego. Wydarzenie to w zgodnej opinii historyków miało niezwykle istotne znaczenie dla losów narodu i państwa polskiego. Takiej zgody nie ma już jednak wśród historyków jeśli chodzi o jego ocenę. Polemiki dotyczą zarówno okoliczności wprowadzenia stanu wojennego, jak i jego przebiegu oraz wpływu na ostatnie lata rządów komunistycznych i współczesnej niepodległej Polski.

W książce „Przerwana droga do niepodległości” zawarta jest analiza Anny Gołębiewskiej na temat świadomości historycznej opolskiej młodzieży, która stała się grupą reprezentacyjną do młodzieży z całej Polski. Marek Białokur omawia w niej stan wojenny na kartach podręczników historii, a Maciej Fic pokazuje stan wojenny w polskiej muzyce rockowej. Książka, wydana została na zlecenie Polskiego Towarzystwa Historycznego Oddział w Opolu.

Data wydania: 2012 rok

Ilość stron: 232

Wydawnictwo: Grado

Kup książkę: http://allegro.pl/listing/listing.php?string=bialokur+fic+golebiowska+przerwana+droga+do+niepodleglosci

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *