Rzewuski Andrzej

Andrzej Rzewuski ps. „Hańcza” –  ur. 31 października 1895 r. w Aszchabadzie w Turkmenistanie. W czasie I wojny światowej jako żołnierz armii carskiej walczy na zachodzie Europy. Już w Wojsku Polskim walczył w wojnie polsko-bolszewickiej, służył w wywiadzie. W okresie międzywojennym pracował w szkolnictwie wojskowym. Po zakończeniu kampanii wrześniowej ukrywa się, a potem rozpoczyna swoją działalność konspiracyjną, pracował w kontrwywiadzie ZWZ Warszawamiasto. Był uczestnikiem Powstania warszawskiego gdzie dowodził trzecią kompanią batalionu „Miłosz”.

W październiku 1944 roku zostaje komendantem Okręgu Poznań AK. Funkcję ostatniego komendanta pełni od stycznia 1945 roku. Nie zgodził się na rozwiązanie struktur okręgu i 10 maja wydaje rozkaz o powołaniu nowej konspiracyjnej organizacji Wielkopolskiej Samodzielnej Grupy Ochotniczej „Warta”, utworzonej z byłych żołnierzy Okręgu Poznań AK i organizacyjnie opartej na tych samych strukturach. Składała się ona z około 6 tysięcy żołnierzy. Dążył do przejęcia kontroli nad oddziałami leśnymi i trzymaniu ludzi pod bronią w oczekiwaniu na rozwój sytuacji. Ostatecznie w listopadzie 1945 roku rozwiązuje organizację.

Został aresztowany przez bezpiekę wraz z kilkoma współpracownikami. Nierozpoznanego przetrzymywano w areszcie, przechwytując pisane przez niego grypsy, na podstawie których w końcu zorientowano się kim jest, sam nie współpracował w czasie śledztwa. Kiedy zorientował się, że że jego grypsy zostały przechwycone przez UB i posłużyły do dekonspiracji podkomendnych, postanowił popełnić samobójstwo, udało mu się to przy trzeciej próbie.

« Powrót do Leksykonu