Gmyz Cezary

Cezary Gmyz – ur. 24 maja 1967 r. we Wrocławiu, polski teatrolog, dziennikarz i publicysta. Po studiach na Wydziale Wiedzy o Teatrze Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie, pracował krótko w Ministerstwie Kultury. Od 1990 roku dziennikarz prasowy i telewizyjny. Pracował w „Życiu Warszawy”, dzienniku Życie, Redakcji Ekumenicznej TVP, „Dzienniku Polska-Europa-Świat”. Od 2003 do 2007 roku był dziennikarzem tygodnika Wprost.

Od czerwca 2007  do listopada 2012 roku był reporterem działu krajowego „Rzeczpospolitej”; po opublikowaniu artykułu Trotyl na wraku tupolewa, który ukazał się w dzienniku Rzeczpospolita 30 października 2012 roku, został dyscyplinarnie zwolniony przez Zarząd i Radę Nadzorczą spółki Presspublica. W latach 2011-2012 był dziennikarzem tygodnika „Uważam Rze”. Został publicystą na portalach internetowych Niezalezna.pl, „Gazety Polskiej” i od stycznia 2013 tygodnika „Do Rzeczy”.

W 2013 roku rozpoczął pracę w Telewizji Republika. Wszedł też w skład Rady Nadzorczej Telewizja Niezależna S.A., zarządzającej stacją Telewizja Republika. Specjalista w dziennikarstwie śledczym oraz w tematyce religijnej, politycznej i historycznej. Publikował teksty śledcze dotyczące m.in. afery Art-B, afery hazardowej z 2009 roku i komunistycznych szpiegów w Watykanie, w tym Tomasza Turowskiego.

« Powrót do Leksykonu