Nowowiejski Feliks

Feliks Nowowiejski – (ur. 7 lutego 1877 w Wartemborku – obecnie Barczewo na Warmii, zm. 18 stycznia 1946 w Poznaniu) – polski kompozytor, dyrygent, pedagog, organista-wirtuoz, organizator życia muzycznego, szambelan papieski. Pochodził z warmińskiej katolickiej rodziny, jednak w wyniku postępującej germanizacji mówił po niemiecku. Za sprawą bliskich kontaktów z Polakami na uniwersytecie dogłębnie zapoznał się z historią Polski i z metodami germanizacji w zaborze pruskim. Na nowo nauczył się języka polskiego i opanował jego formę literacką.

Skomponował szereg marszów wojskowych, w tym marsz „Pod sztandarem pokoju”, który był marszem Wojska Polskiego w II Rzeczypospolitej i do dziś jest punktem repertuaru Orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Polskiego. Komponował też utwory w polskim duchu narodowym, do słów największych polskich poetów.

15 lipca 1910 w Krakowie, w 500 rocznicę bitwy pod Grunwaldem, zebrane na placu Matejki, przed odsłoniętym Pomnikiem Grunwaldzkim chóry, pod batutą Feliksa Nowowiejskiego zaśpiewały po raz pierwszy słowa Roty Marii Konopnickiej, do którego to wiersza Nowowiejski napisał muzykę.

Posłuchaj: Rota

« Powrót do Leksykonu