Bunsch Karol

Karol BunschKarol Bunsch – ur. 22 lutego 1898 w Krakowie, zm. 24 listopada 1987 tamże – polski pisarz historyczny oraz tłumacz literatury angielskiej, jak i niemieckiej. Po ojcu, Alojzym Bunschu, przejął zainteresowania historyczne oraz archeologiczne. Mając 17 lat, w roku 1915 wstąpił do Legionów Polskich, wystąpił z nich z powodu choroby ojca, a następnie był żołnierzem armii austriackiej, w 1916 roku trafił na front po ukończeniu szkoły oficerskiej. Został odznaczony przez Austriaków srebrnym i brązowym Medalem za Waleczność oraz Krzyżem Wojskowym Karola.

Już w niepodległej Polsce wstąpił do Wojska Polskiego, walczył w wojnie polsko-ukraińskiej oraz w polsko-bolszewickiej, w trakcie odniósł rany. Odznaczono go za postawę na froncie Krzyżem Walecznych oraz Medalem Niepodległości. W międzyczasie służby w różnorakich wojskach Karol Bunsch ukończył w 1920 roku prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim, studiował także filozofię i rolnictwo. Pracował jako sędzia w Oświęcimiu (1924-26), a po odbyciu aplikacji, w 1928 roku założył własną kancelarię adwokacką. Od 1932 roku do czasu wybuchu II wojny światowej sprawował funkcje prawnika miejskiego w Krakowie, którą ponownie pełnił w latach 1945-1950. Brał udział w wojnie obronnej 1939, następnie mieszkał Krakowie pracując przez okres wojny jako tłumacz i radca prawny. Bunsch należał do Związku Walki Zbrojnej i Armii Krajowej.

Od 1952 roku zrezygnował z prowadzenia własnej kancelarii adwokackiej i skupił się na pisaniu książek historyczno-przygodowych – jego książki w ramach cyklu „Powieści piastowskie” cieszyły się wielkim zainteresowaniem czytelników i ogółem jego twórczość została wydana w 5 mln egzemplarzy. Karol Bunsch podpisał się pod zbiorową rezolucją ZLP w sprawie tzw. procesu krakowskiego 1953 roku. W młodości Bunsch uprawiał także gimnastykę wyczynową, jak i był wielokrotnym tryumfatorem zawodów strzeleckich, był ostatnim do wybuchu II wojny światowej prezesem Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Krakowie. Po wojnie zajmował się także tłumaczeniem literatury angielskiej i niemieckiej. Jego najbardziej znane powieści to wspomniany wyżej „Cykl piastowski”, opisujący historię Polski w formie książek przygodowych, jak i „Trylogia o Aleksandrze Wielkim”. Karol Bunsch spoczywa w Krakowie na Cmentarzu Salwatorskim. W 2002 roku Rada Miasta Krakowa nazwała jego imieniem jedną z ulic w mieście. Bratem Karola Bunscha był polski malarz oraz grafik, Adam Bunsch.

« Powrót do Leksykonu