Kossak Karol

Karol Kossak – ur. 2 maja 1896 we Lwowie, zm. 1975 w Ciechocinku – polski malarz, ilustrator, wnuk Juliusza, bratanek malarza Wojciecha Kossaka i stryjeczny brat Jerzego Kossaka. Pierwsze lekcje malarstwa i rysunku pobierał u Stanisława Kaczora-Batowskiego i Zygmunta Rozwadowskiego we Lwowie.

Wraz z wybuchem I wojny światowej został powołany do austriackiego wojska, co poskutkowało przerwaniem jego wiedeńskich studiów. Po zakończeniu wojny kontynuował naukę na ASP w Krakowie u Władysława Jarockiego i Ignacego Pieńkowskiego, pobierał także nauki malarskie u swojego stryja, Juliusza Kossaka. Po zakończeniu nauki pracował jako nauczyciel rysunku w Lwowie. Po wielu osobistych perypetiach (spalił mu się dom w Tatarowie nad Prutem) zamieszkał w Ciechocinku (1948 rok). Był członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków od 1950 roku.

Kossak malował głównie sceny uwieczniające konie oraz obrazy o tematyce bajkowej i fantastycznej. Lubował się w posługiwaniu się akwarelą, wydawał cykle pocztówek z namalowanymi przez siebie huculskimi widokami oraz ilustrował książki Zofii Kossak-Szczuckiej. Karol Kossak malarsko był aktywny do końca swego życia.

« Powrót do Leksykonu