Adamczyk Piotr

Piotr Aleksander Adamczyk (ur. 21 marca 1972 w Warszawie) – polski aktor filmowy, teatralny, dubbingowy i telewizyjny.

Ukończył XXX LO w Warszawie, PWST w Warszawie w 1997 roku. Na studiach wyjechał do Londynu na stypendium do Brytyjsko-Amerykańskiej Akademii Teatralnej, gdzie wystąpił w  przedstawieniu dyplomowym grając tytułowego Hamleta. Od 1995 występował w Teatrze Współczesnym w Warszawie (Tango, Łgarz, Namiętna Kobieta) oraz gościnnie m.in. w Teatrze Polskim w Warszawie (Don Juan) i Teatrze Narodowym w Warszawie w przestawieniu Władza Nicka Deara („Ludwik XIV”). Zagrał także w języku włoskim w Emigrantach Sławomira Mrożka w teatrze Sala Uno w Rzymie. Aktor teatru IMKA.

Swoją filmową karierę rozpoczął od zagrania tytułowej roli w filmie Jerzego Antczaka „Chopin. Pragnienie miłości”. Wystąpił także w międzynarodowych koprodukcjach „Karol. Człowiek, który został papieżem” i „Karol. Papież, który pozostał człowiekiem”, gdzie zagrał Karola Wojtyłę.

Adamczyk jest trzykrotnym laureatem nagrody Telekamera w kategorii najlepszy aktor. W 2011 r. wyróżniono go za rolę w serialu „Przepis na Życie”. 11 kwietnia 2014 został odznaczony srebrnym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

W wyborach z 2010 roku został członkiem komitetu poparcia Bronisława Komorowskiego.

« Powrót do Leksykonu