Szukalski Stanisław

Stanisław Szukalski (ur. 13 grudnia 1893 w Warcie, zm. 19 maja 1987 w Burbank) – polski rzeźbiarz, malarz, rysownik, projektant i teoretyk sztuki, szef Szczepu Rogate Serce.

Talent rzeźbiarski objawił jako 13-letni chłopak w Stanach Zjednoczonych, gdzie trafiła jego rodzina za chlebem. Studiował na ASP w Krakowie pod okiem Konstantego Łaszczki, niezwykle utalentowany mimo młodego wieku student, uczył się także pod okiem Jacka Malczewskiego. Studiował także w Chicago na Instytucie Sztuki Chicago, tworzył rzeźby, po powrocie do Polski podjął podróże po Europie, prezentował swoje rysunki i rzeźby.

Wraz z wybuchem II wojny światowej trafił do USA, zamieszkał w Los Angeles i stworzył teorię Zermatyzmu (efekt jego badań nad zagadkami historii i geografii). Publikował felietony, tworzył pocztówki, projektował medale – całe życie kursował między Polską a USA. Ostatnie lata życia spędził w biedzie, spotykały go rozliczne nieszczęścia, pomocy odmawiały mu władze PRL i USA. Zmarł na skutek udaru mózgu.

« Powrót do Leksykonu