Czermiński Władysław

Władysław Czermiński ps. „Jastrząb” – ur. 1910 w Jeżewie koło Sierpca, zm. 31 sierpnia 1995) – oficer rezerwy Wojska Polskiego, porucznik Armii Krajowej, dowódca oddziału partyzanckiego na Wołyniu, z zawodu nauczyciel.

Absolwent Szkoły Podchorążych Piechoty w Krakowie, od 1932 roku mieszkał na Wołyniu, przed wybuchem II wojny światowej był nauczycielem w Kowlu. Od 1941 roku należał do ZWZ-AK, był odpowiedzialny za konspirację w obwodzie Kowel-Teren. W 1943 roku w Zasmykach zorganizował samoobronę partyzancką, która liczyła ponad 150 osób. Walczył przeciwko UPA, odpowiadał za ewakuację Zasmyk, bronił czeskiego Kupiczowa przed UPA w listopadzie 1943 roku. W ramach vendetty za Zbrodnię w Ostrówkach dokonał ataku na ukraińskie wsie Sokół i Połapy, których ludność brała udział w mordowaniu Polaków w tej miejscowości.

Czermiński następnie uczestniczył w Akcji „Burza” i walczył przeciwko Niemcom. Po zakończeniu II wojny światowej zamieszkał w USA ponieważ obawiał się PRL-owskich represji. Jedna z ulic w Gdańsku jest nazwana jego imieniem.

« Powrót do Leksykonu