Bauman Zygmunt
Zygmunt Bauman (ur. 19 listopada 1925 w Poznaniu), syn Maurycego Baumana, polskiego Żyda – polski socjolog, filozof, eseista, jeden z twórców koncepcji postmodernizmu – ponowoczesności, płynnej nowoczesności, późnej nowoczesności.
Bauman uważa, że Holocaust i systemy totalitarne były wynaturzoną, ale logiczną konsekwencją nowoczesności – i to na różne sposoby. Były zwieńczeniem idei postępu i czystości, które zdaniem Baumana miały kluczowe znaczenie dla dynamiki nowoczesności. Oba wydarzenia były realizacją upragnionego (rzekomo doskonałego) społeczeństwa ludzi zasadniczo takich samych: albo przez eliminację i eksterminację niepasujących do „wzoru” (narodowy socjalizm i III Rzesza, zob. strategia antropoemiczna), albo przez przemielenie niepasujących tak, by utracili swoje nieodpowiednie cechy i przyjęli odpowiednie, utożsamiające ich z całością (komunizm i ZSRS, zob. strategia antropofagiczna). Obozy koncentracyjne były swoistym laboratorium, w którym testowano jak dalece właściwe nowoczesności mechanizmy władzy biurokratycznej i jej wszechobecności mogą się posunąć w kontrolowaniu, zarządzaniu, mechanizowaniu i dysponowaniu każdą jednostką dla swoich potrzeb (obecne są tu wątki zaproponowane przez Michela Foucault, zwłaszcza z Nadzorować i karać, a także Adorna i Horkheimera z Dialektyki Oświecenia, oraz rozwinięcie teorii biurokracji Webera).
Stosujące powyższe praktyki państwa Bauman nazywa państwami ogrodniczymi.
Po rozpoczęciu wojny, we wrześniu 1939 wraz z rodzicami uszedł do Związku Sowieckiego. Tam w 1943 rozpoczął studia na uniwersytecie w Niżnym Nowogrodzie (wówczas noszącym nazwę Gorki). Wkrótce potem został zmobilizowany i wcielony do sowieckiejj milicji. Przez kilka miesięcy służył w Moskwie, regulując ruch na jej ulicach. Służył w wojskach NKWD. Po wstąpieniu do LWP w 1944 roku pełnił funkcje oficera polityczno-wychowawczego, służąc w szeregach 4 Dywizji Piechoty im. Jana Kilińskiego. Brał udział w bitwie o Kołobrzeg (gdzie był ranny) i zdobywaniu Berlina. Członek PPR/PZPR do 1968 roku.
W latach 1945–1953 był oficerem Wojska Polskiego w KBW, do którego został wcielony w czerwcu 1945 wraz z całą 4 Dywizją Piechoty, a z którego został usunięty w 1953 pod zarzutami politycznymi. Pełnił też m.in. funkcję instruktora w zarządzie polityczno-wychowawczym KBW. W wieku dziewiętnastu lat podpisał zobowiązanie do współpracy jako agent-informator Informacji Wojskowej o pseudonimie „Semjon”.
W czasie przynależności do KBW przynajmniej raz dowodził osobiście akcją likwidacji polskich oddziałów partyzanckich (Żołnierzy Wyklętych). Zgodnie bowiem z treścią wniosku awansowego z 1950 r. w okresie tym: ,,Jako szef Wydziału Pol-Wych bierze udział w walce z bandami. Przez 20 dni dowodził grupą, która wyróżniła się schwytaniem wielkiej ilości bandytów. Odznaczony Krzyżem Walecznych”.
Fragmenty głośnego wywiadu z Baumanem tygodnika „Guardian”, w którym były członek PZPR wypowiada się na temat pierwszych lat pracy w powojennej Polsce:
“Polska przedwojenna była bardzo zacofanym krajem, co okupacja jeszcze bardziej pogłębiła. W biednym kraju należy oczekiwać nędzy, upokorzenia, ludzkiej niegodziwości itd., trzeba rozwiązać bardzo złożone problemy społeczne i kulturowe. Jeśli spojrzeć wtedy na ówcześnie istniejące ugrupowania polityczne, partia komunistyczna obiecywała rozwiązania najlepsze. Jej program najbardziej nadawał się do rozwiązania ówczesnych polskich problemów. I bylem całkowicie przekonanym komunistą. Idee komunistyczne były po prostu rozwinięciem idei Oświecenia.”
I tak, mając 19 lat “kiedy moje życie na dobrą sprawą się jeszcze nie zaczęło” Bauman został członkiem partii komunistycznej. Wtedy też, przez przypadek, czwarta dywizja – a nie np. druga lub trzecia – została wcielona do KBW. Były to wojska przeznaczone do “walki z terroryzmem wewnątrz kraju” – coś w rodzaju modnej obecnie “wojny z terroryzmem”. To była wiedza publiczna – wszyscy wiedzieli o co chodzi. Nigdy tego nie ukrywałem.” Pisał polityczne agitki dla żołnierzy. “Moja praca to były nudy, tak naprawdę”.
Link do oryginału i tłumaczenia: http://bezprzesady.salon24.pl/44361,co-powiedzial-pan-bauman
Dokument UB opisujący „zasługi” Baumana: http://prawy.pl/z-kraju/3359-kim-jest-zygmunt-bauman-oto-tajny-ubecki-dokument