Gurgacz Władysław

Film "Kapelan Wyklęty - ks. Włądysław GurgaczKs. Władysław Gurgacz ps. „Ojciec”, „Sem” – ur. 2 kwietnia 1914 r. w Jabłonicy Polskiej, zm. 14 września 1949 r. w Krakowie, jezuita, uczestnik podziemia antykomunistycznego po II wojnie światowej. Kapelan Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowej.

W 1931 roku wstąpił do Towarzystwa Jezusowego w Starej Wsi, a w 1942 roku otrzymał święcenia kapłańskie. W latach 1945–1947 był kapelanem szpitalnym w Gorlicach, a później od 1947 do 1948 roku u sióstr służebniczek w Krynicy. Tu związał się z oddziałem zbrojnym antykomunistycznej Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowej. Odprawiał polowe msze święte i nauczał partyzantów życia zgodnego z nakazami wiary katolickiej.

2 lipca 1949 roku został aresztowany przez UB. W procesie pokazowym przed Wojskowym Sądem Rejonowym w Krakowie 13 sierpnia 1949 roku, na wniosek prokuratora wojskowego Henryka Ligięzy został skazany w trybie doraźnym na karę śmierci.

W ostatnim słowie przed komunistycznym sądem mówił: „Ci młodzi ludzie, których tutaj sądzicie, to nie bandyci, jak ich oszczerczo nazywacie, ale obrońcy Ojczyzny! Nie żałuję tego, co czyniłem. Moje czyny były zgodne z tym, o czym myślą miliony Polaków, tych Polaków, o których obecnym losie zadecydowały bagnety NKWD. Na śmierć pójdę chętnie. Cóż to jest zresztą śmierć?… Wierzę, że każda kropla krwi niewinnie przelanej zrodzi tysiące przeciwników i obróci się wam na zgubę… Judica me Deus et discerne causam meam (Osądź mnie, Boże, i rozstrzygnij sprawę moją).”

Wyrok wykonano 14 września 1949 roku przez rozstrzelanie w więzieniu przy ul. Montelupich w Krakowie. Grób ks. Władysława Gurgacza znajduje się na Cmentarzu wojskowym przy ul. Prandoty w Krakowie. Za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej prezydent Lech Kaczyński odznaczył księdza Władysława Gurgacza pośmiertnie Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Zobacz film: Kapelan Wyklęty – ks. Władysław Gurgacz.

Posłuchaj piosenki: Ostatnie słowo księdza Gurgacza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *