Jan Matejko – Jan III Sobieski pod Wiedniem

Jan Matejko - Jan III Sobieski pod WiedniemJan III Sobieski pod Wiedniem”, obraz Jana Matejki namalowany w latach 1882-1883, znajdujący się obecnie w Muzeach Watykańskich. Obraz przedstawia scenę podczas której król Jan III Sobieski siedząc na koniu wręcza list kanonikowi Denhoffowi wysłannikowi papieża Innocentego XI z wiadomością o pokonaniu wojsk tureckich u bram Wiednia. Jest to obraz olejny na płótnie o wymiarach 458 cm × 894 cm.

Jan Matejko pierwsze szkice do obrazu zaczął rysować w w 1879 roku. Ostateczną wersję obrazu zaczął malować pod koniec 1882 roku. W dniu 200 rocznicy zwycięstwa pod Wiedniem, 12 września 1883 roku, obraz został wystawiony w Wiedniu.

Austria przedstawiała wówczas zwycięstwo w bitwie pod Wiedniem jako swoją wygraną. Jan Matejko postanowił więc pokazać obraz w Wiedniu, aby podkreślić zasługi polskiego króla i polskiego wojska w rozegranej bitwie. Za swoje własne pieniądze wynajął salę, w której zaprezentował swoje dzieło, wstęp zaś na pokaz obrazu był bezpłatny, co w tamtych czasach było niespotykanym, ale dzięki temu posunięciu nie tylko rodzina cesarska ale także zwykli mieszkańcy Wiednia mogli zobaczyć obraz.

W grudniu 1883 roku Matejko wraz z polską delegacją udał się do Rzymu, gdzie wręczył obraz papieżowi Leonowi XIII nie jako własne dzieło, ale jako dar narodu polskiego.

Zobacz: bitwa pod Wiedniem.

Dodaj komentarz