Tęcza

Tęcza

Tęcza – zjawisko optyczne i meteorologiczne, występujące w postaci charakterystycznego wielobarwnego łuku, widocznego, gdy Słońce oświetla krople wody w atmosferze ziemskiej. Tęcza powstaje w wyniku rozszczepienia światła, załamującego się i odbijającego wewnątrz kropli wody (np. deszczu) o kształcie zbliżonym do kulistego. (…) Pomimo faktu, że w tęczy występuje niemal ciągłe widmo kolorów, tradycyjnie uznaje się, że kolorami tęczy są: czerwony (na zewnątrz łuku), pomarańczowy, żółty, zielony, niebieski, indygowy i fioletowy (wewnątrz łuku).

Wikipedia

Tęcza ma zatem siedem kolorów. Ile kolorów ma tęcza przy pl. Zbawiciela w Warszawie? Sześć. Dlaczego akurat tyle? Ponieważ sześciokolorowa tęcza to symbol ruchu LGBT (Less, Gay, Bi, Trans), choć dziś to już LGBTQ (Less, Gay, Bi, Trans, Queer). „Queer” oznacza „dziwak”.

Tęcza (plac Zbawiciela w Warszawie)Instalacja powstała w ramach obchodów polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej na zlecenie Instytutu Adama Mickiewicza, który jest agendą rządową. Od 24 września 2011 „Tęcza” była eksponowana na placu przed budynkiem Parlamentu Europejskiego w Brukseli. 8 czerwca 2012 instalacja została przeniesiona na warszawski plac Zbawiciela. Miała tam widnieć przez trzy miesiące.

Julita Wójcik

Jest ona „instalacją artystyczną” Julity Wójcik, autorki m.in. takich projektów jak „Pranie mózguMózg” czy „Obieranie ziemniaków”.

Do dziś nie jest jasne w jaki sposób przekształcono instalację tymczasową w instalację stałą (a teraz nawet chronioną za pieniądze podatników). Trwa natomiast spór co symbolizuje tęcza przy pl. Zbawiciela. Są osoby twierdzące, że chodziło symbol rodem z Biblii, inni uważają, że symbolizuje ona efekt powstający po deszczu. Światło na sprawę rzuca autorka, wypowiadająca się przy okazji rekonstrukcji tęczy:

„Najlepszą datą na powrót „Tęczy” jest dzień 17 maja, który jest Międzynarodowym Dniem Walki z Homofobią”

„Wspólną pracą przy odbudowie Tęczy pokażmy, że jesteśmy przeciw nienawiści i nietolerancji. Że jesteśmy za zapewnieniem równości wobec prawa osobom LGBTQ”.

Rekonstrukcji dokonywano kilkukrotnie, gdyż tęcza była podpalana:

12 października 2012
31 grudnia 2012
4 stycznia 2013
24 lipca 2013 (po tym podpaleniu tęczę zabezpieczono przed pożarem za cenę 64 tys. zł)
11 listopada 2013
7 sierpnia 2014

https://www.youtube.com/watch?v=m3pqEA5AXTE

Dodaj komentarz