Mogilno

[ Co warto zobaczyć w Polsce? ]

Polskie województwa

[ dolnośląskie ] [ kujawsko-pomorskie ] [ lubelskie ] [ lubuskie ] [ łódzkie ] [ małopolskie ] [ mazowieckie ]
[ opolskie ] [ podkarpackie ] [ podlaskie ] [ pomorskie ] [ śląskie ] [ świętokrzyskie ]
[ warmińsko-mazurskie ] [ wielkopolskie ] [ zachodniopomorskie ]

Mogilno położone jest w województwie kujawsko-pomorskim, ale pod względem historycznym leży w Wielkopolsce, w ziemi kaliskiej. Tereny te są związane z początkami państwa polskiego, przez miasto przebiega więc wiele szlaków turystycznych, w tym najważniejszy Szlak Piastowski. Nazwa Mogilno pochodzi od słowa mogiła, które dawniej oznaczało naturalny pagórek, wzgórze, potem zaczęto tak nazywać kopczyk usypywany zmarłym.

Mogilno należało do najważniejszych osad wczesnośredniowiecznej Polski. Od przełomu VIII i IX wieku do X wieku była to osada z palisadą i zasiekami, położona na cyplu jeziora Mogileńskiego. Osada rozrosła się w gród obronny połączony z lądem dwoma mostami. W XI wieku powstał klasztor benedyktynów, który zajął część grodu. Rozwijająca się osada uzyskała od Władysława Jagiełły prawa miejskie w 1398 roku.

W 1772 miasto włączono do zaboru pruskiego. W latach 1889-1910 proboszczem w Mogilnie był ks. Piotr Wawrzyniak, działacz społeczny i gospodarczy. Mogilno włączyło się do Powstania wielkopolskiego i znalazło się w granicach niepodległej Polski. W czasie II wojny światowej i okupacji niemieckiej, Mogilno nie uniknęło zniszczeń. Wielu z mieszkańców zostało wysiedlonych lub rozstrzelanych.

Długa historia Mogilna jest widoczna w zabudowie miasta. Jednym z najważniejszych obiektów jest klasztor i kościół pobenedytkyński, ufundowany prawdopodobnie przez Kazimierza Odnowiciela. Kompleks klasztorny położony nad jeziorem Mogileńskim powstał w XI wieku. Stare zabudowania klasztorne zostały przebudowane w stylu późnoromańskim, po zniszczeniu ich przez oddziały księcia Władysława Odonica i konflikcie zakonników z księciem Władysławem Laskonogim.

Kolejna przebudowa w XV wieku nadała klasztorowi cechy gotyckie. W latach 1760-1797 przebudowano kompleks w stylu barokowym. W 1773 po I rozbiorze Polski Mogilno znalazło się pod zaborem pruskim, a nowe władze przejęły majątek klasztorny. W czasie II wojny światowej Niemcy rozlokowali w nim kolejno obóz przejściowy, obóz jeniecki, więzienie dla Żydówek oraz szpital.