Akcja pod Arsenałem (1978)

Film "Akcja pod Arsenałem"Dramat wojenny „Akcja pod Arsenałem” w reżyserii Jana Łomnickiego został zrealizowany w 1978 roku na podstawie powieści Aleksandra Kamińskiego „Kamienie na szaniec”. Film oparty jest na autentycznych wydarzeniach. Opowiada o losach trzech harcerzy, Tadeusz Zawadzkiego „Zośki”, Jana Bytnara „Rudego” i Macieja Dawidowskiego „Alka”, walczących w Szarych Szeregach przeciwko niemieckim okupantom.

23 marca 1943 roku „Zośka” i „Alek” dowiadują się o aresztowaniu „Rudego” przez warszawskie Gestapo. Postanawiają odbić przyjaciela z rąk oprawców katujących go w więzieniu na Pawiaku oraz w siedzibie Gestapo w al. J. Ch. Szucha 25.

26 marca 1943 w rejonie Arsenału, u zbiegu ulic Bielańskiej, Długiej i Nalewek, harcerze z Grup Szturmowych Szarych Szeregów w brawurowym ataku odbili przewożonego z centrali Gestapo na Pawiak „Rudego”, a wraz z nim 20 innych więźniów. Skatowany w czasie śledztwa przez Niemców „Rudy” umiera jednak kilka dni później na rękach swoich przyjaciół.

Zobacz więcej o książce, na podstawie której został nakręcony filmAkcja pod Arsenałem”: Aleksander Kamiński – „Kamienie na szaniec”

Czas trwania: 93 minuty

Premiera: 13.02.1978

Role główne:

Ryszard GajewskiAleksy Dawidowski „Alek”
Mirosław Konarowski – Tadeusz Zawadzki „Zośka”
Cezary MorawskiJan Bytnar „Rudy”

Kup film: http://allegro.pl/filmy?string=akcja+pod+arsenalem+dvd

Zobacz film:

https://www.youtube.com/watch?v=Jepiijs6H6c