Szlakiem Wołyńskich Krzyży (2011)

Film "Szlakiem Wołyńskich Krzyży"Film „Szlakiem Wołyńskich Krzyży” zrealizowany przez Marka Czaplę ukazuje prawdę o wołyńskiej tragedii narodu polskiego. Okazją dla powstania filmu stały się pielgrzymki Polaków, podczas których dla upamiętnienia tragicznych miejsc stawiają krzyże. Film pokazuje pielgrzymkę, do Huty Stepańskiej, która odbyła się 17 lipca 2011 roku, w rocznicę kulminacji obrony tego miasteczka przed ukraińskimi nacjonalistami. Rodziny pomordowanych, ocaleni z banderowskiej pożogi odwiedzili swoje rodzinne strony, zapalili znicze na grobach. Niektórzy opowiedzieli swoją historię. Z relacji tych świadków można dowiedzieć się wiele o tragicznych, dramatycznych losach mieszkańców tych terenów.

Marek Czapla od wielu lat zajmuje się dokumentacją ukraińskiego mordu na Polakach dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów z OUN i UPA, w swoim filmie ukazuje rzetelny obraz tamtego czasu, zapisany we wspomnieniach żywych świadków historii. Odsłania przed widzem nieznane i poruszające fakty opowiedziane przez świadków wydarzeń.

Film „Szlakiem Wołyńskich Krzyży” jest nie tylko dynamicznie zrealizowanym dokumentem, ale nade wszystko filmem który spełnia wszelkie walory filmu edukacyjnego z bogatą wszechstronna narracją, ukazującą nieznane fakty, ale także konkretne miejsca męczeństwa Polaków. Poznajemy w nim także dzisiejszą Ukrainę, stosunek do Polaków ludności tam zamieszkałej. Autor filmu oprowadza nas po dzisiejszym Wołyniu i Podolu ukazując barwną mozaikę życia na tle wciąż żyjącej tam pamięci o Polsce.

Data premiery: wrzesień 2011

Reżyseria: Marek Czapla

Czas trwania: 97 minut

Produkcja: TV Internetowa Program 7

Zobacz film: