Andrzej Sznajder, Jarosław Neja – „14 dni pod ziemią: KWK „Piast” w Bieruniu 14-28 grudnia 1981 roku” (2006)

Andrzej Sznajder, Jarosław Neja - "14 dni pod ziemią: KWK "Piast" w Bieruniu 14-28 grudnia 1981 roku" Publikacja „14 dni pod ziemią: KWK „Piast” w Bieruniu 14-28 grudnia 1981 roku” opracowana przez pracowników Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach – Jarosława Neji i Andrzeja Sznajdera opowiada o najdłuższym strajku grudnia 1981 roku, czyli proteście górników kopalni „Piast” w Bieruniu.

W pięciu rozdziałach autorzy przedstawili genezę, przebieg i konsekwencje tego wyjątkowego, bo odbywającego się pod ziemią protestu. Szczegółowy opis wydarzeń uzupełnia obszerny aneks źródłowy. Składają się na niego 44 dokumenty odnalezione w Archiwach Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie, Katowicach i Wrocławiu, Archiwum Archidiecezjalnym w Katowicach, Archiwum Państwowym w Katowicach, Bibliotece Śląskiej w Katowicach oraz KWK „Piast”.

Wśród nich znalazły się materiały wytworzone w grudniu 1981 i w następnym roku przez różne instytucje (m.in. milicja, Służba Bezpieczeństwa, Kościół, PZPR, prokuratura i sąd wojskowy). Wszystkie w większym lub mniejszym stopniu dotyczą szeroko pojętej problematyki strajku w „Piaście” oraz stanowiącego jego konsekwencję procesu siedmiu uczestników tego protestu toczącego się w 1982 roku.

Obok archiwaliów w tomie znalazły się także wybrane tytuły prasowe. Aneks zamyka lista nazwisk uczestników protestu uszeregowanych według oddziałów kopalnianych w jakich byli zatrudnieni w momencie wybuchu strajku.

Data wydania: 2006 rok

Ilość stron: 205

Wydawnictwo: Instytut Pamięci Narodowej

Kup książkę: http://allegro.pl/listing/listing.php?string=14+dni+pod+ziemia+kwk+piast