Douglas J. MacEachin – „Amerykański wywiad i konfrontacja w Polsce 1980-1981” (2011)

Douglas J. MacEachin - Amerykański wywiad i konfrontacja w Polsce 1980-1981Książka „Amerykański wywiad i konfrontacja w Polsce 1980-1981” to opracowane przez byłego pracownika CIA raporty i powstałe na ich podstawie podsumowania, które służyły amerykańskim decydentom do podejmowania decyzji w sprawach polskich w latach 1980-1981. D.J. MacEachin przez trzydzieści lat pracował w CIA, uczestniczył w tajnych spotkaniach najważniejszych osób w państwie i miał dostęp do dokumentów wywiadu.

W książce tej podjął się przeanalizowania jednego z najpoważniejszych kryzysów, do jakiego doszło podczas „zimnej wojny” – wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Korzystając z mnóstwa odtajnionych materiałów wywiadowczych, próbuje odpowiedzieć na istotne zarówno wówczas, jak i obecnie pytanie: dlaczego Stany Zjednoczone, dysponując wieloma informacjami – w tym doniesieniami pułkownika Ryszarda Kuklińskiego – nie ostrzegły polskiej opozycji o nadciągającym nieuchronnie niebezpieczeństwie?

Szczegółowe analizy nieznanych dotąd dokumentów amerykańskiego wywiadu pozwalają wnikliwie odtworzyć mechanizmy i dynamikę ówczesnej sytuacji w Polsce, układ sił, wewnątrzpartyjne rozgrywki i stwierdzić, na ile realna była groźba radzieckiej interwencji wojskowej. Dodatkowym atutem tej książki jest to, że przedstawia niespotykany wgląd w charakter pracy wywiadowczej.

Data wydania: październik 2011 roku

Ilość stron: 296

Wydawnictwo: Rebis

Kup książkę: http://allegro.pl/listing/listing.php?string=amerykanski+wywiad+i+konfrontacja+w+Polsce+1980+1981

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *