Sławomir Cenckiewicz – „Długie ramię Moskwy” (2011)

Sławomir Cenckiewicz - "Długie ramię Moskwy"Wydana w 2011 roku książka Sławomira Cenckiewicza „Długie ramię Moskwy” opisuje genezę wywiadu wojskowego w komunistycznej Polsce oraz rolę Sowietów w jego działalności. Autor przedstawia kierunki jego działania, politykę personalną i struktury. Ukazuje dzieje komunistycznego wywiadu wojskowego od powołania go przez GRU w 1943 roku aż do powstania i likwidacji w 2006 roku Wojskowych Służb Informacyjnych. Opisuje też kulisy decyzji, operacji wywiadowczych, przygotowań do wojny z Zachodem i tajnych operacji finansowych związanych z aferą FOZZ.

Fragment z wprowadzenia do książki Sławomira Cenckiewicza:

„Jest upalny 22 lipca 2006 r. Kolejna rocznica ogłoszenia manifestu PKWN w Moskwie, który dał formalny początek państwowości Polski Ludowej. Decyzją władz RP zostaję przewodniczącym Komisji ds. Likwidacji Wojskowych Służb Informacyjnych. Gdy kilka dni później z pierwszej ręki zapoznaję się z mentalnością wysokich ofi cerów tej służby, postanawiam ustalić i zrozumieć, jak to się stało… Jak to się stało, że w Warszawie, w gmachu przy al. Niepodległości, przez tyle lat funkcjonował jeden z najważniejszych instrumentów podległości naszego kraju.

Jak to się stało, że dopiero w siedemnastym roku budowania demokratycznej Polski rozmontowano tę postsowiecką redutę zlokalizowaną w najdalej na Wschód położonym kraju zachodniej części Europy. I jak to się stało, że do realizacji tego zadania polskie państwo wyznaczyło doktora nauk historycznych.

Ukończenie przedkładanej Czytelnikowi książki traktuję jako wypełnienie – po pięciu latach – zobowiązania, którego podjąłem się w 2006 r., ponieważ jako badacz i historyk aż za dobrze wiem, iż ludzką pamięcią, naszymi zaszłościami nie można w dowolny sposób zarządzać. Nie można arbitralnie stwierdzić, że czegoś nie będziemy pamiętać, że jakiś fragment przeszłości jest nieistotny. Wreszcie, że pozbywanie się niepotrzebnego balastu wymaga wytrwałości.”

Książka ukazała się 28 września 2011 roku nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka.

Kup książkę: http://allegro.pl/listing/listing.php?string=dlugie+ramie+moskwy

Zobacz wykład Sławomira Cenckiewicza „Długie ramię Moskwy”.