Niemen Czesław

Czesław Niemen, wł. Czesław Juliusz Niemen-Wydrzycki (ur. 16 lutego 1939 w Starych Wasiliszkach i zm. 16 stycznia 2004 roku w Warszawie) – polski muzyk, kompozytor, multiinstrumentalista, rockmen, tekściarz i ikona polskiej muzyki rozrywkowej.

Jako chłopiec śpiewał w chórze kościelnym, uczył się w szkole muzycznej w Grodnie. Do Polski powrócił w 1958 roku w ramach repatriacji i ukończył szkołę muzyczną w Gdańsku. Jeden z członków zespołu Niebiesko-Czarni, następnie już we własnych, m.in. Akwarele, Niemen-Enigmatic i Grupa Niemen. Prowadził także udaną karierę solową. Największe przeboje to m.in „Dziwny jest ten świat”, „Czy mnie jeszcze pamiętasz” i „Pod papugami”. Oprócz rocka Niemen zajmował się big-beatem (prekursor gatunku w Polsce), oraz jazzem. Tworzył także muzykę filmową („Wesele” w reż. Andrzeja Wajdy).

Tworzył także prace plastyczne (rysunki, grafika komputerowa). Trenował także amatorsko kulturystykę. Ostatnie lata życia tworzył we własnym studio. Czesław Niemen był wielokrotnie nagradzany, odznaczono go w 1974 roku Złotym Krzyżem Zasługi. Zmarł w wyniku choroby nowotworowej.

« Powrót do Leksykonu