Rydz-Śmigły Edward

Edward Rydz-ŚmigłyEdward Rydz-Śmigły – ur. 11 marca 1886 r. w Brzeżanach na Ukrainie, zm. 2 grudnia 1941 r. w Warszawie, polski wojskowy, polityk, marszałek Polski, generalny inspektor Sił Zbrojnych, Naczelny Wódz w wojnie obronnej 1939 roku, wolnomularz, członek jednej z lóż wolnomularskich Wielkiej Loży Narodowej Polski.

1 września 1939 roku prezydent Ignacy Mościcki mianował go Wodzem Naczelnym. Dzień po agresji ZSRR na Polskę przekroczył wraz ze Sztabem Naczelnego Wodza granicę Rumunii, gdzie został internowany. W październiku 1941 wrócił potajemnie poprzez Węgry do okupowanej Polski, gdzie przebywał w konspiracji.

Ukrywał się na Mokotowie, w mieszkaniu wdowy po gen. bryg. Włodzimierzu Maxymowicz-Raczyńskim.  Edward Rydz-Śmigły zmarł w grudniu 1941 roku. Przyczyną śmierci był atak serca. Generałowa Maxymowicz-Raczyńska zgłosiła policji, że w jej mieszkaniu zmarł Adam Zawisza, który rzekomo był znajomym jej matki i pod takim nazwiskiem Edward Rydz-Śmigły został pochowany na warszawskich Powązkach.

 

« Powrót do Leksykonu