Iwaszkiewicz Jerzy

Jerzy Iwaszkiewicz – polski dziennikarz i felietonista. W 1952 roku rozpoczął pracę w „Głosie Pracy”, pisał felietony do „Expresu Wieczornego” pt. „Samo życie”, a w połowie lat siedemdziesiątych przeszedł do „Sportowca”. Był pomysłodawcą „Motoexpressu”, a w latach 1985-1991 prowadzącym magazynu „Winien i ma” w Programie III Polskiego Radia z Januszem Kosińskim, Jackiem Olszewskim i Markiem Wilhelmim. Współtworzył również magazyn motoryzacyjny „Wrzuć Trójkę”.

Przez 10 lat, do 2003 roku, prowadził magazyn „Auto” w TVP2. W tym samym czasie w miesięczniku „Sukces” prowadził kronikę towarzyską. Pisywał także felietony do magazynów żeglarskich „Rejs” i „H2O”. Publikował też w „Polityce”, dodatku motoryzacyjnym „Rzeczpospolitej” oraz na portalu Motofakty.pl. Jest autorem felietonów w dwutygodniku „Viva!” tzw. „Salony Jerzego Iwaszkiewicza”. Od 8 maja 2010 jest również komentatorem programu Szkło kontaktowe w TVN24. Jest częstym gościem w programie Dzień Dobry TVN. W niedzielne poranki, wraz z Jerzym Kisielewskim, prowadzi audycje w Radiu Vox. Często zwany warszawskim bywalcem i salonowcem.

W IPN zachowały się dokumenty na temat jego kontaktów z komunistyczną bezpieką. Nie był zarejestrowany jako tajny współpracownik, ale chętnie rozmawiał z funkcjonariuszami SB na tematy zawodowe oraz o środowisku, w którym się obracał.

« Powrót do Leksykonu