Morawski Jerzy

Jerzy Morawski – dziennikarz, reporter, scenarzysta i realizator filmów dokumentalnych. Współpracował z dziennikiem Życie, TVP i dziennikiem Rzeczpospolita. Napisał scenariusze do takich filmów jak: „Dług” i „Gry uliczne”. Wraz z żoną Ireną Morawską, zrealizował głośny serial dokumentalny „Ballada o lekkim zabarwieniu erotycznym”, a także „Serce z węgla” i „Czekając na sobotę”. Autor książek reporterskich, m.in. na temat afery Żelazo.

Jak podaje Leszek Szymowski w książce „Media wobec bezpieki”, Jerzy Morawski miał być inwigilowany przez WSI. Zaczęto go rozpracowywać z powodu notatki, jaką zawarł płk Leszek Tobiasz w teczce operacji o kryptonimie „Anioł”. Operacja ta dotyczyła biskupa Juliusza Peatza, a w notatce zawarte były informacje o tym, że biskup miał być pozyskany do współpracy ze STASI z uwagi na swoje skłonności homoseksualne.

Pułkownik Tobiasz opisał w notatce, że jego źródło informacji twierdziło, że dokumentami o współpracy biskupa ze STASI dysponował Jerzy Morawski, który otrzymał je z Instytutu Gaucka. Inwigilację prowadził kuzyn dziennikarza, Jerzy Wójcicki, były minister energetyki w PRL. Sprawę nadzorował gen. Marek Dukaczewski.

« Powrót do Leksykonu