Samarango José

José de Sousa Saramago – ur. 16 listopada 1922 w Azinhaga, zm. 18 czerwca 2010 w Tías – portugalski pisarz, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 1998.

Gdy w 2005 r. w Danii dziennik „Jyllands Posten” opublikował karykatury Mahometa, Saramango powiedział „To, co mnie szczególnie uderzyło, to kompletny brak odpowiedzialności autora tych rysunków i wydawcy, który je opublikował. Niektórym się wydaje, że wolność wypowiedzi jest prawem absolutnym. Ale są granice. Biorąc pod uwagę cały kontekst religijno-polityczny, człowiek odpowiedzialny nie dolewałby oliwy do ognia”.

W marcu 2007 r. w Hiszpanii za pieniądze administracji publicznej opublikowano zbiór artystycznych zdjęć i fotomontaży. Na jednym Matka Boża nosi w łonie prosię, a na innym Maria Magdalena – używając języka byłego szefa polskiej dyplomacji – robi Jezusowi łaskę. Hiszpańscy katolicy spokojnie demonstrowali przeciw finansowaniu tego rodzaju dzieł sztuki z kiesy publicznej. Protestował też noblista Saramago. Stwierdził, że protesty katolików to niedopuszczalna ingerencja w swobodę artystycznej wypowiedzi, a także haniebna próba ocenzurowania idei wyznawanych przez niewierzących.

Za: „Do Rzeczy” nr 141

« Powrót do Leksykonu