Kolenda-Zaleska Katarzyna

Katarzyna Kolenda-Zaleska (ur. 1967 r.) – polska dziennikarka telewizyjna i radiowa, publicystka. Od 1993 roku pracowała w „Wiadomościach” w TVP1, gdzie relacjonowała m.in. wydarzenia w parlamencie i pielgrzymki Jana Pawła II do Polski i na Ukrainę. Od 2003 roku pracuje w TVN jako reporterka TVN24 oraz „Faktów”. Na antenie TVN24 prowadziła też program „Gość poranny”. Publicystka na łamach „Tygodnika Powszechnego”, „Gazety Wyborczej” oraz „Przekroju”.

W jednym z wywiadów ujawniła, że jej mentorem jest Lesław Maleszka. Dała się poznać jako nieobiektywny dziennikarz. W 2012 roku prowadziła program „Fakty po faktach”, którego tematem była sprawa zabójstwa Madzi z Sosnowca, a gościem programu był detektyw Krzysztof Rutkowski. W ocenie Rady Etyki Mediów poprzez zbyt emocjonalne zachowanie dziennikarka nie zachowała w tej audycji obiektywizmu, naruszając zasady Karty Etycznej Mediów.

Jest córką profesora Zygmunta Kolendy, działacza opozycji w PRL oraz sympatyka Platformy Obywatelskiej. Dwukrotnie bez powodzenia kandydował do parlamentu. W 2001 roku starał się o mandat senatora  z ramienia Bloku Senat 2001, z rekomendacji Platformy Obywatelskiej.

« Powrót do Leksykonu