Damięcka Matylda

Matylda Damięcka (ur. 10 czerwca 1985 w Warszawie) – polska aktorka telewizyjna, filmowa i teatralna.

Jest absolwentką Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie (2008). Zadebiutowała w 1995 roku w spektaklu telewizyjnym pt. „Różany zamek” reżyserii Wojciecha Molskiego, wcielając się w rolę Jutrzenki.

Jest związana z warszawskimi teatrami: Teatr Nowy, Akademia Teatralna, Teatr Kamienica, Teatr Scena Prezentacje, Teatr Druga Strefa, a także Tarnowskim Teatrze im. Ludwika Solskiego oraz w Grupie Dochodzeniowej.

Na małym ekranie zadebiutowała w 1996 roku w serialu telewizyjnym Dom. Grała również w serialach np. „Marzenia do spełnienia”, „Na dobre i na złe”, „Zaginiona Matyldę Rogulską”, „Na Wspólnej”, „Czas honoru”. Debiut filmowy zaliczyła w 2009 roku, w filmie „Królowa śniegu”.

Jest również czynną aktorką dubbingową. Po raz pierwszy użyczyła głosu w 2007 roku w filmie animowanym „Niezły kanał” postaci Oli. Podkładała także głos w cyklu filmów o Percym Jacksonie: Percy Jackson i bogowie olimpijscy: Złodziej pioruna i Percy Jackson: Morze potworów.

W 2012 otrzymała wyróżnienie na Przeglądzie Piosenki Aktorskiej w Konkursie Aktorskiej Interpretacji Piosenki. W tym samym roku zdobyła również  Nagrodę Główną „Złe Jabłko” na Festiwalu Piosenki i Ballady Filmowej.

« Powrót do Leksykonu