Nicea

Nicea – miasto we Francji, w regionie Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże, w departamencie Alpy Nadmorskie. Jest piątym co do wielkości miastem Francji. Jest drugim co do wielkości francuskim miastem nad Morzem Śródziemnym. Jest to znany ośrodek turystyczny, kąpielisko morskie, uzdrowisko, ośrodek sportu i rozrywki (kasyna gry, coroczny karnawał, regaty, tereny hippiczne).

Od XIX wieku Nicea ze względu na dogodny klimat, była znana wśród Polaków jako dobre miejsce dla podreperowania zdrowia. Bywał tu co najmniej sześć razy Zygmunt Krasiński ze swoją kochanką Delfiną Potocką. W Nicei, w 1846 roku urodził się syn Zygmunta Krasińskiego – Zygmunt junior. Przed 1860 rokiem przebywał w Nicei Józef Ignacy Kraszewski, który opisał swoje wrażenia w Kartkach z podróży. W Nicei przebywał też często książę Władysław Czartoryski.

Trzy razy w Nicei wakacje spędzała Maria Konopnicka. W 1896 roku Henryk Sienkiewicz skończył w Nicei pisać Quo Vadis, za którą otrzymał Nagrodę Nobla. W 1902 roku w Nicei przebywał Stefan Żeromski. Na początku XX wieku Niceę odwiedzali także pisarze: Józef Weyssenhoff, Kornel Makuszyński, Gabriela Zapolska, Adolf Dygasiński. W Nicei w latach 2008–2013 mieszkał Sławomir Mrożek. Na cmentarzu klasztornym Cimiez ma nagrobek Michał Wiszniewski, profesor liceum krzemienieckiego i Uniwersytetu Jagiellońskiego (autor 10-tomowej Historii literatury polskiej). W Nicei działa stowarzyszenie Amicale des Polonais, parafia przy kościele św. Heleny oraz szkoła polska.

« Powrót do Leksykonu