Beger Renata

Renata Beger – ur. 18 lipca 1958 r. w Silnie, polska polityk, przedsiębiorca, technik ekonomista, działaczka związkowa, posłanka na Sejm. Była współzałożycielką partii Przymierze Samoobrona, działającej od 2000 roku pod nazwą Samoobrona Rzeczpospolitej Polskiej. Zasiadała w komisji śledczej ds. afery Rywina, została z niej odwołana 3 grudnia 2003 roku. W styczniu 2004 roku przedstawiono jej zarzut posłużenia się przed wyborami w 2001 fałszywymi listami poparcia. Została za to skazana na na grzywnę w wysokości 30 tys. zł oraz karę 2 lat pozbawienia wolności w zawieszeniu na 5 lat.

26 września 2006 w programie Tomasza Sekielskiego i Andrzeja Morozowskiego „Teraz my!” telewizji TVN pokazano materiał filmowy nakręcony ukrytą kamerą przy pomocy Renaty Beger. Podczas zarejestrowanych z ukrycia spotkań posłanka przedstawiała Adamowi Lipińskiemu, wiceprezesowi Prawa i Sprawiedliwości, swoje warunki za ewentualne przejście do większości rządowej. Taśmy zawierały również nagrania rozmów posłanki z innym posłem Wojciechem Mojzesowiczem. Po ich ujawnieniu Renata Beger zawiadomiła prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa korupcji przez posłów PiS, śledztwo w tej sprawie nie zostało wszczęte. Była to tzw. afera taśmowa.

W październiku 2008 roku Sąd Rejonowy w Szamotułach skazał ją na grzywnę za naruszenie ordynacji wyborczej, polegające na płaceniu osobie zbierającej podpisy pod listami poparcia dla Samoobrony. W 2008 roku wycofała się też z polityki.

« Powrót do Leksykonu