Jankowski Henryk
Ks. Henryk Jankowski – ur. 18 grudnia 1936 r. w Starogardzie Gdańskim, zm. 12 lipca 2010 r. w Gdańsku, polski ksiądz katolicki, kanonik, kapelan honorowy Jana Pawła II, kapelan „Solidarności”, wieloletni proboszcz parafii św. Brygidy w Gdańsku. Urodził się w wieloletniej rodzinie kupieckiej, miał siostrę bliźniaczkę. Ukończył gimnazjum dla pracujących, pracował w urzędzie skarbowym w dziale egzekucji. W 1958 roku wstąpił do seminarium duchownego, święcenie kapłańskie otrzymał w 1964 roku.
W 1970 roku objął stanowisko proboszcza parafii św. Brygidy w Gdańsku. Rozgłos przyniosło mu odprawienie mszy św. dla strajkujących robotników w gdańskiej stoczni 17 sierpnia 1980 roku. Od tego momentu ksiądz Henryk Jankowski związał się z „Solidarnością” i Lechem Wałęsą. Został pierwszym kapelanem „Solidarności”, co wywołało liczne ataki władzy na niego i próby szykanowania.
W połowie września 1983 roku w „Głosie Wybrzeża” ukazał się szkalujący ks. Jankowskiego artykuł „Czerwona rzodkiewka”. Była to część zakrojonej na szeroką skalę prowokacji wobec księdza. Według danych IPN Henryk Jankowski był kontaktem operacyjnym SB o pseudonimie „Libella” vel „Delegat”.
W latach 80. dzięki dobrym kontaktom ks. Henryka Jankowskiego z Polonią amerykańską do Gdańska trafiały transporty leków warte miliony dolarów, które przekazywano do pomorskich szpitali. Ks. Henryk Jankowski wspomagał także finansowo wiele osób oraz organizował kolonie dla dzieci. Od 1983 roku rozpoczął organizowanie wraz z ks. Jerzym Popiełuszką pielgrzymek ludzi pracy na Jasną Górę.
Po 1989 roku wielu działaczy NSZZ „Solidarność” zerwało z nim kontakty. Związał się wtedy z działaczem Młodzieży Wszechpolskiej Mariuszem Olchowikiem, który został prezesem Fundacji im. Prałata Henryka Jankowskiego. Fundacja została zlikwidowana w 2009 roku w związku z dopuszczaniem się przez kierownictwo Fundacji wielu nieprawidłowości prawnych i doprowadzenie do dużych długów. Organizacja zajmowała się sprzedażą wody i wina z wizerunkiem ks. Jankowskiego a także książek o tematyce religijnej i patriotycznej.
Dochód ze sprzedaży wina miał być przeznaczony na ukończenie budowy bursztynowego ołtarza w kościele św. Brygidy, a dochód ze sprzedaży wody został przekazany na edukację i stypendia szkolne dla zdolnej i ubogiej młodzieży. Z działalności tej nakazał wycofać się Jankowskiemu metropolita gdański arcybiskup Sławoj Leszek Głódź. Od połowy lat 90. ks. Henryk Jankowski regularnie wspierał finansowo dziecięce szpitale i Dom Małego Dziecka im. Janusza Korczaka w Gdańsku.
W 1992 roku ówczesny wojewoda gdański Maciej Płażyński przekazał Archidiecezji Gdańskiej w użytkowanie Dwór II przy ulicy Polanki. Z inicjatywy księdza Jankowskiego ten zdewastowany obiekt, przez lata wykorzystywany na koszary Marynarki Wojennej we władanie objął Zakon Najświętszego Zbawiciela św. Brygidy z misją zbudowania Klasztoru i Centrum Ekumenicznego, które otwarto w 1997 roku. W budynku tym regularnie odbywają się spotkania przedstawicieli wielu religii i wyznań, nie tylko chrześcijańskich.
Był orędownikiem pogodzenia się Lecha Wałęsy z Andrzejem Gwiazdą, do czego nigdy nie doszło. Należał do przeciwników Unii Europejskiej i był jednym z jej największych krytyków, także po przystąpieniu do niej Polski. Protestował przeciwko usunięciu krzyży ze żwirowiska w Auschwitz-Birkenau. Na początku lat 90. był częstym gościem na antenie Radia Maryja, które wielokrotnie przeprowadzało także transmisje z kościoła św. Brygidy w Gdańsku.
Jego kazania, a także oprawy Grobu Pańskiego w okresie Wielkanocy miały wymiar polityczny i wzbudzały kontrowersje. W 1997 roku otrzymał zakaz głoszenia kazań przez 12 miesięcy. Zakaz został jednak cofnięty dopiero w 2008 roku. Księdzu Henrykowi Jankowskiemu przypisywano wiele skandali, które okazywały się fałszerstwami. Wspierał finansowo budowy wielu kaplic, kościołów oraz prowadził szeroką działalność charytatywną.