Polonia w Wielkiej Brytanii

[ Polonia w Europie i na Świecie ]

Zjednoczenie polskie w Wielkiej Brytanii: zpwb.org.uk/ – zostało założone w 1946 roku, gdy Rząd Brytyjski wycofał uznanie dla Rządu Polskiego na Emigracji. Od tego czasu do roku 1990 reprezentowało interesy polskiej emigracji wobec brytyjskich władz. Obecnie istnieje w celu promowania i obrony interesów mniejszości polskiej w Wielkiej Brytanii, jak również interesów Polski i Polaków, a także propagowania polskiej historii, kultury i tradycji wśród Brytyjczyków.

Stowarzyszenie Polskich Psychologów: polishpsychologists.org – stowarzyszenie założone w 2006 roku.

Poland Street – Stowarzyszenie Polaków w Wielkiej Brytaniiorganizacja założona w 2006 roku.

Stowarzyszenie Polskich Kombatantów: spk-wb.com – organizacja założona w 1946 roku. Zajmuje się udzielaniem pomocy społecznej (nad osobami starszymi, inwalidami wojennymi, kombatantami), opieką nad polskimi cmentarzami i pomnikami wojennym.

Zrzeszenie Nauczycielstwa Polskiego za Granicą: znpz.co.uk – zostało założone w 1941 roku. Zajmuje się pogłębianiem kultury i historii polskiej wśród uczniów uczęszczających do Szkół Przedmiotów Ojczystych.

Związek Artystów Scen Polskich za Granicą –  ma na celu skupienie profesjonalnych artystów polskiej sceny, których los pozbawił ojczyzny.

Polish City Club: polishcityclub.org – został założony w 2004 roku.

Stowarzyszenie Techników Polskich: stpuk.org – zostało założone w 1940 roku przez polskich inżynierów, którzy po wybuchu II Wojny Światowej znaleźli się w Wielkiej Brytanii.

Związek Pisarzy Polskich na Obczyźnie: zppno.org – został założony w 1946 roku.

Angielskie portale polonijne:

Goniec.com: goniec.com

Moja wyspa: mojawyspa.co.uk

Polonia w UK: poloniawuk.co.uk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *